Plugins - Fonts Plugin - en to nl translation catalogue (185 entries)

en: %s day | %s days
nl[0]: %s dag
nl[1]: %s dagen

en: %s second | %s seconds
nl[0]: %s seconde
nl[1]: %s seconden

en: - Custom Fonts -
nl: Aangepaste lettertypen

en: - Default -
nl: - Standaard -

en: - System Fonts -
nl: - Systeem lettertypen -

en: <p>Optimize the delivery of font files for improved performance and user-privacy.</p><p>Upgrade to <a href="https://fontsplugin.com/pro-upgrade">Fonts Plugin Pro</a> to unlock these features.
nl: <p>Optimaliseer de levering van lettertypebestanden voor betere prestaties en meer privacy voor de gebruiker.</p><p>Upgrade naar <a href="https://fontsplugin.com/pro-upgrade">Fonts Plugin Pro</a> om deze functies te ontgrendelen.

en: <p>You can retrieve your Adobe Fonts API Key here: <a target="_blank" href="https://fonts.adobe.com/account/tokens">https://fonts.adobe.com/account/tokens</a></p>
nl: <p>Je kunt je Adobe Fonts API sleutel hier ophalen: <a target="_blank" href="https://fonts.adobe.com/account/tokens">https://fonts.adobe.com/account/tokens</a></p>

en: API Key
nl: API sleutel

en: Add New
nl: Nieuwe toevoegen

en: Add New Font
nl: Nieuw lettertype toevoegen

en: Add preload resource hints.
nl: Voeg vooraf laden bron hints toe.

en: Add to Cart Button
nl: Toevoegen aan winkelwagen knop

en: Add your selectors...
nl: Voeg je selectors toe ...

[ctx: Admin menu name]
en: Custom Fonts
nl: Aangepaste lettertypen

en: Adobe Fonts (Typekit) Configuration
nl: Adobe Fonts (Typekit) configuratie

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Advanced Settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: All Fonts
nl: Alle lettertypen

en: Are you enjoying using Google Fonts?
nl: Vind je het leuk om Google Fonts te gebruiken?

en: Base Typography
nl: Basistypografie

en: Basic Settings
nl: Basisinstellingen

en: Block
nl: Blok

en: Bold
nl: Vet

en: Bold Italic
nl: Vet cursief

en: Buttons and Inputs Typography
nl: Typografie van knoppen en ingaves

en: Capitalize
nl: Kapitaliseren

en: Clear Cache
nl: Cache wissen

en: Clear Font Cache
nl: De cache van het lettertype wissen

en: Color
nl: Kleur

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Content
nl: Inhoud

en: Content Typography
nl: Inhoud typografie

en: Convert fonts added by your theme and plugins to be locally hosted on your domain.
nl: Lettertypen toegevoegd door je thema en plugins worden lokaal gehost op je domein.

en: Custom Elements
nl: Aangepaste elementen

en: Custom Elements allow you to apply Google Fonts to any part of your website, they can be setup under <a href="%s">Google Fonts &rarr; Custom Elements</a>.
nl: Aangepaste elementen staan je toe om Google Fonts aan elk deel van je site toe te passen, zij kunnen ingesteld worden onder <a href="%s">Google Fonts &rarr; aangepaste elementen</a>.

en: Custom Fonts
nl: Aangepaste lettertypen

en: Customize Fonts
nl: Lettertypes aanpassen

en: Default Font
nl: Standaardlettertype

en: Define your Custom Elements here and then customize them under <a href="%s">Advanced Settings &rarr; Custom Elements</a>.
nl: Definieer je aangepaste elementen hier en pas ze dan aan onder <a href="%s">Geavanceerde installingen &rarr; aangepaste elementen</a>.

en: Delete field
nl: Verwijder veld

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disable Editor Controls
nl: De besturing van de editor uitschakelen

en: Disable Kit
nl: Kit uitschakelen

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Documentation
nl: Documentatie

en: Edit Font
nl: Bewerk lettertype

en: Enable Kit
nl: Kit inschakelen

en: Enable Preloading
nl: Vooraf laden inschakelen

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Enter your Adobe Fonts API Key to retrieve the fonts.
nl: Voer je Adobe Fonts API sleutel in om de lettertypen op te halen.

en: Extra Bold
nl: Extra vet

en: Extra Bold Italic
nl: Extra vet cursief

en: Extra Light
nl: Extra licht

en: Extra Light Italic
nl: Extra licht cursief

en: Field Labels
nl: Veldlabels

en: Font
nl: Lettertype

en: Font .otf
nl: Lettertype .otf

en: Font .ttf
nl: Lettertype .ttf

en: Font .woff
nl: Lettertype .woff

en: Font .woff2
nl: Lettertype .woff2

en: Font Display
nl: Lettertype weergeven

en: Font Family
nl: Lettertypefamilie

en: Font Family:
nl: Lettertype familie:

en: Font Loading
nl: Lettertype laden

en: Font Missing
nl: Lettertype ontbreekt

en: Font Size (px)
nl: Lettertypegrootte

en: Font Style
nl: Lettertype stijl

en: Font Subsets
nl: Lettertype subsets

en: Font Weight
nl: Dikte lettertype

en: Fonts will be served from
nl: Fonts worden geserveerd van

en: Force Styles?
nl: Stijlen forceren?

en: Google Fonts WordPress Plugin
nl: Google Fonts WordPress plugin

en: H2 Typography
nl: H2 typografie

en: H3 Typography
nl: H3 typografie

en: H4 Typography
nl: H4 typografie

en: H5 Typography
nl: H5 typografie

en: H6 Typography
nl: H6 typografie

en: Headings Typography
nl: Typografie voor headings

en: Host Google Fonts Locally
nl: Google Fonts lokaal hosten

en: If your choices are not displaying correctly, check this box.
nl: Als je keuzes niet correct worden weergegeven, vink dan dit vakje aan.

en: Italic
nl: Cursief

en: Learn more →
nl: Leer meer →

en: Leave a Review
nl: Laat een beoordeling achter

en: Letter Spacing (px)
nl: Letterspatiëring (px)

en: Light
nl: Licht

en: Light Italic
nl: Licht cursief

en: Line Height
nl: Lijnhoogte

en: Load Fonts Only
nl: Laad alleen lettertypen

en: Load fonts but don't automatically assign them to an element.
nl: Laad lettertypen, maar wijs ze niet automatisch toe aan een element.

en: Lowercase
nl: Kleine letters

en: Medium Italic
nl: Medium cursief

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Navigation Typography
nl: Navigatie typografie

en: New Font Name
nl: Nieuwe lettertypenaam

en: No fonts found
nl: Geen lettertypen gevonden

en: No thanks / I already have
nl: Nee bedankt/heb ik al gedaan

en: None
nl: Geen

en: Normal
nl: Normaal

en: Normal Italic
nl: Normaal cursief

en: Oblique
nl: Schuin

en: OpenType (.otf) Font File
nl: OpenType (.otf) lettertypebestand

en: Optimization
nl: Optimalisatie

en: Optional
nl: Optioneel

en: Parent Font
nl: Hoofd lettertype

en: Parent Font:
nl: Hoofd lettertype:

en: Place Order Button
nl: Bestelling plaatsen knop

en: Price
nl: Prijs

en: Proceed to Checkout Button
nl: Ga verder naar afrekenen knop

en: Product Price
nl: Productprijs

en: Product Title
nl: Producttitel

en: Quotes
nl: Citaten

en: Refresh Fonts
nl: Vernieuw lettertypes

en: Remove External Fonts
nl: Externe lettertypen verwijderen

en: Remove Google Fonts loaded by other plugins and your theme.
nl: Verwijder Google Fonts geladen door andere plugins en je thema.

en: Remove font controls from the individual post editor screen (Gutenberg and Classic).
nl: Verwijder lettertypen besturingen van het scherm van de afzonderlijke berichteditor (Gutenberg en klassiek).

en: Reset All Fonts
nl: Reset alle lettertypen

en: Results
nl: Resultaten

en: Rewrite External Fonts
nl: Externe lettertypen herschrijven

en: Save
nl: Opslaan

en: Save Elements
nl: Elementen opslaan

en: Search Fonts
nl: Zoek lettertypen

en: Select and configure the font for quotations.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor offertes.

en: Select and configure the font for your H2 headings.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je H2-headers.

en: Select and configure the font for your H3 headings.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je H3-headers.

en: Select and configure the font for your H4 headings.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je H4-headers.

en: Select and configure the font for your H5 headings.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je H5-headers.

en: Select and configure the font for your H6 headings.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je H6-headers.

en: Select and configure the font for your content.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je inhoud.

en: Select and configure the font for your footer content.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je footer.

en: Select and configure the font for your footer headings.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je headers.

en: Select and configure the font for your headings.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je headers.

en: Select and configure the font for your input fields and buttons.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je invoervelden en knoppen.

en: Select and configure the font for your post and page content.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je bericht en pagina-inhoud.

en: Select and configure the font for your sidebar content.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je zijbalk inhoud.

en: Select and configure the font for your sidebar headings.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je zijbalk headers.

en: Select and configure the font for your site description.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je sitebeschrijving.

en: Select and configure the font for your site navigation.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je sitenavigatie.

en: Select and configure the font for your site title.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je sitetitel.

en: Select and configure the font for your title and H1 headings.
nl: Selecteer en configureer het lettertype voor je titel en H1-headers.

en: Semi Bold
nl: Semi vet

en: Semi Bold Italic
nl: Semi vet cursief

en: Settings
nl: Instellingen

en: Short Description
nl: Korte beschrijving

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Site Description Typography
nl: Site beschrijving typografie

en: Site Title Typography
nl: Typografie van sitetitel

en: Swap
nl: Wisselen

en: Tab Content
nl: Tab inhoud

en: Tab Headings
nl: Tab kopteksten

en: Text Transform
nl: Teksttransformatie

en: Thank you for installing <strong>Google Fonts for WordPress</strong>! Configure your fonts here: <a href="%s">WordPress Customizer</a>
nl: Bedankt voor het installeren van <strong> Google Fonts voor WordPress </strong>! Configureer hier je lettertypen: <a href="%s"> WordPress Customizer </a>

en: The easiest to use Google Fonts Plugin. No coding required. Optimized for Speed. 1000+ font choices.
nl: De gemakkelijkst te gebruiken Google Fonts plugin. Geen codering nodig. Geoptimaliseerd voor snelheid. 1000+ lettertype keuzes.

en: The following data was retrieved from the Typekit API:
nl: De volgende gegevens zijn opgehaald van de Typekit API:

en: The name of the font as it appears in the customizer options.
nl: De naam van het lettertype zoals het wordt weergegeven in de customizer opties.

en: Theme Elements
nl: Thema elementen

en: Theme Settings
nl: Thema instellingen

en: There is a problem connecting to the API. Please check your API Key.
nl: Er is een probleem bij het verbinden met de API. Controleer je API sleutel.

en: Thin
nl: Dun

en: Thin Italic
nl: Dun cursief

en: This will clear the local font cache.
nl: Dit zal de lokale lettertype cache wissen.

en: This will reset all fonts set by this plugin to their defaults. This action can not be reversed.
nl: Hiermee worden alle door deze plugin ingestelde lettertypen teruggezet naar hun standaardwaarden. Deze actie kan niet worden teruggedraaid.

en: Title and H1 Typography
nl: Titel en H1-typografie

en: TrueType (.ttf) Font File
nl: TrueType (.ttf) lettertypebestand

en: Typography News from Fonts Plugin
nl: Typografie nieuws van lettertypen plugin

en: Ultra Bold
nl: Ultra vet

en: Ultra Bold Italic
nl: Ultra vet cursief

en: Update Font
nl: Update lettertype

en: Upgrade to Pro
nl: Upgraden naar Pro

en: Upload
nl: Uploaden

en: Upload Fonts
nl: Upload lettertypen

en: Upload the font's .otf file or enter the URL.
nl: Upload het .otf bestand van het lettertype of voer de URL in.

en: Upload the font's .ttf file or enter the URL.
nl: Upload het .ttf bestand van het lettertype of voer de URL in.

en: Upload the font's .woff file or enter the URL.
nl: Upload het .woff-bestand van het lettertype of voer de URL in.

en: Upload the font's .woff2 file or enter the URL.
nl: Upload het .woff2 bestand van het lettertype of voer de URL in.

en: Uppercase
nl: Hoofdletters

en: WOFF Font File
nl: WOFF lettertypebestand

en: WOFF2 Font File
nl: WOFF2 lettertypebestand

en: WooCommerce Blocks
nl: WooCommerce blokken

en: WooCommerce Cart
nl: WooCommerce winkelwagen

en: WooCommerce Checkout
nl: WooCommerce afrekenen

en: WooCommerce Shop Page
nl: WooCommerce winkelpagina

en: WooCommerce Single Product
nl: WooCommerce enkelvoudig product

en: You have been using <strong>%1$s</strong> for %2$s now! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
nl: Je gebruikt nu <strong>%1$s </strong> voor %2$s! Kun je me alsjeblieft een GROTE gunst bewijzen en het een 5-sterren waardering geven op WordPress om ons te helpen het woord te verspreiden en onze motivatie te vergroten?

en: a week | %s weeks
nl[0]: een week

en: a year | %s years
nl[0]: een jaar
nl[1]: %s jaren
